Saulės baterijos ir saulės moduliai – ar yra skirtumas?

Šiuo metu, suaktyvėjus saulės elektrinių bumui, spaudoje dažnai rašoma apie saulės baterijas taip tarsi jos ir būtų pati saulės elektrinė. Iš tiesų reikėtų išskirti tris dalykus, kas yra:

  1. Saulės elektrinė.
  2. Saulės moduliai.
  3. Saulės baterijos.

Saulės elektrinės

Saulės elektrinės tai visa sistema, į kurią įeina saulės moduliai, inverteriai, tvirtinimo dalys. Šis sistema paverčia saulės energiją į elektrą. Ji montuojama ant namo stogo ar ant žemės, pakreipta į pietų, pietryčių, pietvakarių pusę.

Saulės moduliai

Saulės moduliai integruojasi į saulės jėgaines, tai pagrindinė jų dalis. Moduliai paverčia saulės energiją į elektrą. Jie pagaminti iš silicio kristalų, dažniausiai būna monokristaliniai ir polikristaliniai. Modulius gamina įvairios firmos, kiekvienos įmonės moduliai šiek tiek skiriasi, savo galia ir kitomis savybėmis, todėl svarbu išsirinkti tinkamiausius kiekvienu individualiu atveju.

Saulės baterijos ar akumuliatoriai

Na ir galiausiai, kas gi tos saulės baterijos? Spaudoje baterijomis dažnai vadinami moduliai, tačiau iš tiesų baterijos atlieka daugiau akumuliatoriaus funkciją. Jos kaupia pagamintą elektrą. Vasaros metu moduliai pagamina nemažai energijos, jos visos sunaudoti neįmanoma, todėl energija pervedama į elektros tinklus pasaugoti, arba ji kaupiama akumuliatoriuose-baterijose. Kai ateina naktis, žiema, moduliai gamina labai mažai elektros, tada yra pats geriausias laikas naudoti sukauptą elektrą. Taigi, nakties metu, elektra pasiimama iš saulės baterijų, o ne iš modulių.

Vis tik saulės baterijos labai retai įrengiamos kartu su jėgaine. Nors tai patogi sistema, leidžianti būti visiškai nepriklausomiems nuo elektros tinklų, tačiau labai brangus sprendimas. Todėl žmonės dažniausiai renkasi jėgaines be saulės baterijų, jas pajungdami į elektros tinklus. Už tinkluose saugomą elektrą reikia mokėti tam tikrą nedidelį mokestį. Net ir su šiuo mokesčiu, turint nuosavą jėgainę, elektros kainos sumažėja iki 4 kartų. O elektrinės be saulės baterijų atsiperka per 5-7 metus. Dėl greito atsiperkamumo ir ilgalaikės naudos žmonės Lietuvoje vis labiau domisi šiuo alternatyviu ir švariu energijos gaminimo būdu.