Reikalinga ranga: ką reikėtų žinoti?

Jeigu Jums reikalingi statybos arba remonto darbai, geriausia ieškoti profesionalų, kurie gali kokybiškai ir greitai atlikti šiuos darbus. Kad viskas vyktų sklandžiai ir oficialiai, turi būti pasirašoma ranga – sutartis tarp užsakovo ir rangovo. Ką reikėtų žinoti apie tai, kokios yra Jūsų teisės, kuo įsipareigoja rangovas ir kur rasti kokybiškus meistrus?

Kas yra rangos sutartis?

Tai sutartis, kuri pasirašoma tarp darbų užsakovo ir darbus atliekančios įmonės. Rangos sutartyje yra numatomi visi atlikti reikalingi darbai, taip pat rangovo įsipareigojimai. Pavyzdžiui, darbų atlikimo etapai ir terminai. Taip pat numatyta atsakomybė už netinkamai atliktus darbus. Tokia sutartis yra teisinis pagrindas ginčus spręsti valstybinėse institucijose.

Ką žinoti prieš pasirašant?

Įsitikinkite, kad rangovas pateikia galiojančius darbo pažymėjimus ir reikalingus dokumentus. Pasirūpinkite, kad ranga būtų kuo konkretesnė. Sutartyje numatykite ne tik darbus ir jų atlikimo terminus, bet ir reikalingas panaudoti medžiagas, kiekius ir pan. Taip pat iš anksto apibrėžkite atsiskaitymų tvarką.

Prieš pasirašant sutartį, reikėtų žinoti, kad net jeigu ir sudarius sutartį, rangos darbai buvo atlikti nekokybiškai, turite teisę imtis veiksmų. Pavyzdžiui, paprašyti darbus ištaisyti be papildomų mokesčių arba sumažinti darbų atlikimo kainą. Visa tai reikėtų nurodyti raštiškai, o nesusitarus su rangovu, galite ginti savo teises valstybinėse institucijose. Tokius ginčus įprastai nagrinėja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Kaip ieškoti ir pasirinkti?

Internete rasite nemažai skelbimų, kuriuose siūlomi statybos darbai. Analizuodami skelbimus ir rangovų svetaines, atkreipkite dėmesį į tai, kokias paslaugas jie teikia ir kokius darbus atlieka. Pavyzdžiui, jeigu rangovas atlieka tik statybos darbus, greičiausiai jis nepadės, jeigu Jums reikalinga vidinė apdaila arba trinkelių klojimas. Todėl labai svarbu pasirinkti patirtį turintį rangovą ir tą,kuris galės darbus atlikti kokybiškai.

Taip pat rinkdamiesi rangovą, atkreipkite dėmesį į jo ankstesnių darbų atlikimą. Puiku, jeigu rangovas turi kuo pasigirti ir apie savo įgyvendintus projektus skelbia viešai, pateikia jų aprašymus ir nuotraukas. Tai leis Jums pamatyti, kokius ir kaip darbus atlieka konkretus rangovas. Taip pat apie tai galite sužinoti paskaitę atsiliepimus. Tai leis suprasti, ar rangovu galima pasitikėti, ar jis laikosi susitarimų ir pan.

Visų svarbiausia renkantis rangovą, yra pati ranga – sutartis. Jeigu randate patikusį rangovą, pirmiausia pasiteiraukite, ar jis teikia paslaugas oficialiai ir galite pasirašyti rangos sutartį. Nerizikuokite bendradarbiauti su nelegaliai dirbančiais statybininkais, nes galite apsigauti. Tokie meistrai ne retai dirba nekokybiškai, o kilus konfliktui, neprisiima atsakomybės už atliktą darbą.