Privatūs senelių globos namai Lietuvoje

privatus seneliu globos namaiDaugeliui vyresnių nei 60 metų žmonių kartais reikia specialios priežiūros, kurios suteikti savo namuose dėl keleto priežasčių kartais neįmanoma organizuoti. Tačiau daugelis valstybinių slaugos namų mūsų tautiečių yra suvokiami kaip kraštutinė priemonė. Alternatyvus sprendimas gali būti privatūs senelių globos namai. Per pastaruosius 10 metų tokių įstaigų paklausa sparčiai didėja. Čia užtikrinamas aukštas gyvenimo komforto lygis, taip pat būtina medicininė priežiūra, reabilitacijos pagalba – trumpai tariant, tai, ko negali duoti prastai finansuojamos vyriausybinės agentūros arba artimieji dėl didelio užimtumo ir patirties stokos.

Mūsų šalyje perduoti  vyresnio amžiaus giminaitį slaugos namams visada buvo laikoma didele gėda ir todėl biudžetiniai globos namai ir internatai užsitarnavo blogą reputaciją. Viešųjų įstaigų perpildymas ir žemo lygio paslaugos lėmė privačių priežiūros paslaugų atsiradimą Lietuvoje. Tačiau pasamdyti slaugytoją dar nereiškia išspręsti visas problemas. Gana dažnai vyresniems žmonėms reikia sveikatos specialistų priežiūros. Be to, visiems be išimties labai senyvo amžiaus asmenims reikalingas bendravimas ir paprastas žmogaus dėmesys. Visa tai dabar jie gali rasti privačiose slaugos namuose.

Lietuvoje nuolat atsirandant vis daugiau privačių senelių globos namų tokių institucijų reputacija gerėja tautiečių akyse. Dabar komfortas, gydytojų priežiūra, speciali patalpų įranga globos namuose pradeda žmonių sąmonėje pradeda nurungti tradicinį principą „pagyvenusiais žmonėmis turėtų rūpintis artimieji“. Senelių priežiūros įstaigų nuolatiniai gyventojai pripažįsta, kad čia gyventi daug patogiau nei butuose.

Modernūs privatūs senelių namai Lietuvoje – tai paprastai už miesto ribų esanti kotedžas, ekologiškai saugioje zonoje. klientai gyvena atskiruose viešbučio tipo kambariuose, skirtuose nuo vieno iki keturių žmonių. Komfortą siekiant pateikti čia, kambariai. Maitinimas pilnavertis, ruošiamas pagal specialią dietą, atsižvelgiant į gerontologines ypatybes ir gyventojų turimas ligas. Klientais rūpinasi slaugytojos, medicinos seselės, periodiškai vykdomos gydytojų apžiūros ir, jei reikia, suteikiama medicinos pagalba bei psichologų konsultacijos. Papildoma vyresnio amžiaus žmonių globos įstaigų paslauga – priemonės reabilitacijai. Dėl saugumo globos namuose dažnai būna įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.

Privačių globos namų užduotis ne tik kokybiško gyvenimo užtikrinimas, bet ir pramogos. Kad globotiniams nebūtų nuobodu, jiems organizuojami įvairūs renginiai, kur senjorai išmoksta naujų kūrybiškų darbų, skaito laikraščius, dainuoja, groja instrumentais, šoka, kartu geria arbatą, važiuoja į ekskursijas ir t.t.

Privačiuose klientas gali būti apgyvendinamas ilgą laiką arba trumpam laikotarpiui (pavyzdžiui, kol vaikai išvykę), taip pat reabilitacijos laikotarpiui. Beje, gali būti, kad netolimoje ateityje taps populiarus toks  vyresnio amžiaus žmonių priežiūros būdas, kai senjorą giminaičiai pensionate palieka dieną, o vakare pasiima namo. Kol kas Lietuvoje paplitęs ilgalaikis apgyvendinimas su giminaičių vizitais ir užsakymai mėnesiui ar keliems, o tai yra patogu šeimoms, kurie neturi pakankamai didelių pajamų.