Paminklai Vilniuje: ką pamiršome, o kas dar populiaru

paminklai vilniujeŽmonės gimsta ir miršta, to nesustabdysi, nepakeisi ir netgi nenuspėsi. Neįmanoma nuspėti ir to, kaip greitai keisis paminklų mados. Anksčiau mirusių žmonių palaikų vietą žymėdavo mediniai kryžiai, o dabar akmeniniai paminklai. Akmuo simbolizuoja ilgaamžiškumą, taip kaip ir tikėjimas, jog gyvenimas po mirties egzistuoja, tik jau kitoje dimensijoje.

Gaminami paminklai Vilniuje ir kituose miestuose yra ganėtinai panašūs, mat mados greitai plinta, ir meistrai tas madas seka, žino, kokių užsakymų gali sulaukti arba kas šiuo metu yra ant bangos. Ne paslaptis, jog perėjome „didybės maniją“, kada svarbiausia buvo kuo didesnis, masyvus paminklas, kuriam, be abejo, buvo paklotos ne mažos pinigų sumelės. Paminklai nėra pigūs ir šiais laikais, tačiau grįžome prie klasikinio tipo nedidelių paminklų.

Į klausimą kodėl žmonės pradėjo užsakinėti mažesnius paminklus yra keletas atsakymų. Vienas jų yra pinigai. Kuo didesnis paminklas, žinoma, daugiau ir kainuos, tačiau čia taip pat nereikėtų aklai pulti pirkti mažo paminklo nepasižiūrėjus į kainą. Mat nedideli paminklai dažnai būna iš kelių brangaus akmens dalių, su stiklo detalėmis, statulėlėmis ir taip toliau. Ne visada dydis nusako kainą.

Kita priežastis, sumažintas kapavietės plotas. Jei jums paskirtas nedidelis žemės plotas, automatiškai milžiniškas paminklas tiesiog netiks. Taip pat, didelis paminklas turi būti traukiantis akį, juk paprastas akmuo, šiek tiek suapvalintais kampais, didelio įspūdžio nepaliks. Dėl to, žmonės atnešė į madą nedidelius, tačiau šiuolaikiškus, gražius paminklus, kurie kažką simbolizuoja. Kartais tai būna tarsi maža statula, meno kūrinys, kuris visai neprimintų paminklo jei būtų pastatytas kitoje vietoje, ne kapinėse. Žinoma, neatsisakoma ir standartinių kryžių, angelų išraižymo paminkle.

Galiausiai pamiršome ir madą išraižyti ar įklijuoti mirusiojo atvaizdą paminkle. Tačiau atsirado tai, kas šiurpina vaikštant kapinėse. Tai yra vardas ir pavardė dar gyvo žmogaus iškalta paminkle. Taip daroma patogumo sumesimais, tačiau ar psichologiškai sveika ruoštis mirčiai pačiam, žiūrėti į savo vardą kapinėse ir tvarkyti savo būsimą kapą?