Pajamų deklaravimas: kodėl jis būtinas?

pajamu deklaravimasDažnai galima išgirsti nuomonių, nepritariančių privalomajam pajamų ir turto deklaravimui. Dalis visuomenės klaidingai įsivaizduoja, kad deklaravus pajamas bet kas galės gauti informaciją apie jų finansinę padėtį ir ja stebuklingai pasinaudoti siekiant asmeninės naudos. Žinoma, prie neigiamo požiūrio formavimosi prisideda ir įsivaizdavimas, kad štai Seime visi vagys ir nieko nedeklaruoja, o kodėl aš turėčiau? Iš tiesų pajamu deklaravimas kasmet atliekamas dėl kelių paprastų priežasčių.

Pirmoji priežastis, tai siekiamybė sužinoti, ar teisingai sumokėti visi mokesčiai. Paprastai visų dirbančių asmenų preliminarias deklaracijas pateikia jų darbdaviai. Visi duomenys pildomi pagal įmonėje turimą informaciją – koks atlyginimas gautas, koks neapmokestinamas pajamų dydis taikytas, kiek sumokėta privalomojo sveikatos draudimo, kiek gyventojų pajamų mokesčio. Šiuo atveju įmonė ar įstaiga, kurioje asmuo dirba, pati apskaičiuoja mokesčių dydį. Tiksliau – joje veikiantis buhalterijos skyrius ar buhalterine apskaita atliekanti bendrovė. Dažniausiai klaidų nepasitaiko, ir deklaravęs pajamas žmogus sužino, jog visi mokesčiai sumokėti teisingai.

Sudėtingiau yra tuo atveju, jei asmuo dirba su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažymėjimu. Pats atlikdamas skaičiavimus jis gali padaryti didesnių ar mažesnių klaidų, vadinasi tam tikro mokesčio suma būna arba per didelė, arba per maža. Jei sumokėta per mažai, iki nurodytos datos asmuo privalo pervesti nurodytą sumą, kitaip skolai bus skaičiuojami delspinigiai. Tačiau taip pat gali paaiškėti apie permoką – tokiu atveju jau valstybė įvykdo grąžinimą.

Antroji priežastis, dėl kurios privalu deklaruoti tiek pajamas, tiek turtą, yra siekis užkirsti kelią neteisėtam praturtėjimui. Tai ypač svarbu siekiant užtikrinti maksimaliai skaidrią viešųjų asmenų veiklą ir įsitikinti, kad kas nors nepasinaudojo mokesčių mokėtojų pinigais ir, pavyzdžiui, nenusitiesė kokio keliuko iki sodybos užmiestyje ar nesugalvojo po Europą pakeliauti kartu su visa šeima.  Tik vykdant pajamų deklaravimą galime būti tikri, kad politikai, parlamentarai ir įvairūs pareigūnai negrobsto svetimų lėšų. Deklaravimas veikia kaip neteisėto praturtėjimo kontrolės priemonė. Žinoma, ji taikoma ne tik viešiesiems, bet ir privatiems asmenims. Juk pasitaiko atvejų, kai vos vidutinę algą deklaravęs asmuo nežinomu būdu pasistato namą ant ežero krano. Tokie atvejai beveik visuomet rodo neteisėtą praturtėjimą ar net nusikalstamą veiklą – bent mokesčiai už nedeklaruotas pajamas tikrai niekada nebūna sumokėti. Taigi turto ir pajamų deklaravimu ginami ir visuomenės, ir valstybės interesai.

Apibendrindami galime teigti, kad Lietuvos, kaip teisinės valstybės pareiga yra rūpintis savo piliečiais, bet nevalia pamiršti ir valstybės svarbos. Pajamų deklaravimas yra naudingas abiems pusėms. Vadinasi, jis turi būti sutinkamas kaip piliečio pareiga, o ne prievolė.