Nugaros skausmas: kaip su juo veiksmingai kovoti

Nugaros skausmas

Nugaros skausmas yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl žmonės kreipiasi į gydytojus, ir tai taip pat yra viena iš pagrindinių neįgalumo priežasčių žvelgiant pasauliniu mastu. Laimei, kiekvienas galime imtis tam tikrų priemonių, kurios padėtų sumažinti tiek nugaros skausmą, tiek ir tokio skausmo atsiradimo riziką. Jei prevencija nepagelbėja, galima pasitelkti ir ne vieną veiksmingą natūralią priemonę, tokią kaip nugaros masažas, galintis reikšmingai pagerinti gyvenimo kokybę ir bendrą savijautą.

Nugaros skausmo priežastys

Nugaros skausmo priežastį paprastai gydytojai gali nustatyti pakankamai lengvai. Tačiau priežasčių gali būti labai daug ir įvairių, todėl verta įvardinti bent keletą iš jų:

  • Raumenų arba raiščių patempimas. Pasikartojantis sunkių daiktų kilnojimas ar staigus ir neįprastas judesys gali patempti nugaros raumenis ir stuburo raiščius. Jei žmogaus fizinė būklė yra prasta, nuolatiniai nugaros patempimai gali sukelti skausmingus nugaros spazmus.
  • Tarpslankstelinio disko išvarža. Diskai tarnauja kaip pagalvėlės tarp kaulų mūsų stubure. Minkšta medžiaga, esanti diskuose, prasiveržia į stuburo kanalą ir ima spausti nervą. Tačiau galima susidurti su tarpslankstelinio disko išvarža nejuntant jokio nugaros skausmo. Tokiais atvejais apie šią problemą yra sužinoma visiškai atsitiktinai, kai dėl kitų priežasčių yra atliekami stuburo rentgeno tyrimai.
  • Artritas. Osteoartritas gali sukelti apatinės nugaros dalies skausmą. Kai kuriais atvejais artritas gali nulemti stuburo kanalo skersmens susiaurėjimą. Ši būklė yra vadinama spinaline stenoze.
  • Osteoporozė. Stuburo slanksteliai gali patirti skausmingus įtrūkimus, jei kaulai tampa porėti ir trapūs.

Rizikos veiksniai

Būtų klaidinga manyti, kad nugaros skausmas yra būdingas tik vyresnio amžiaus žmonėms. Iš tikrųjų su nugaros skausmu gali susidurti absoliučiai bet kurio amžiaus žmonės – net ir vaikai. Todėl labai naudinga žinoti pagrindinius rizikos veiksnius:

  • Amžius. Nors su nugaros skausmu susiduria įvairaus amžiaus žmonės, tokių sveikatos problemų rizika didėja bėgant metams ir padažnėja nuo 30-40 m.
  • Fizinio aktyvumo trūkumas. Silpni ir retai naudojami nugaros ir pilvo raumenys gali įtakoti nugaros skausmo atsiradimą.
  • Viršsvorio problema. Pernelyg didelis kūno svoris sukuria papildomą spaudimą ir nulemia didesnę apkrovą mūsų nugarai.
  • Įvairios ligos. Kai kurios artrito ir vėžio formos gali nulemti nugaros skausmą.
  • Netaisyklingas kėlimas. Jei keliant įvairius daiktus vietoje kojų raumenų naudojami nugaros raumenys, galima nesunkiai susidurti su nugaros skausmu.
  • Psichologinės problemos. Žmonės, kurie susiduria su depresija ir nerimu, paprastai susiduria ir su didesne nugaros skausmo rizika.
  • Rūkymas. Atlikti tyrimai rodo, kad rūkantys žmonės dažniau susiduria su nugaros skausmu.

Prevencija

Nors nugaros skausmo atsiradimo priežasčių gali būti daugybė, taip pat yra ne viena prevencinė priemonė, kurios pagalba galima apsisaugoti nuo nugaros skausmo arba jį reikšmingai sumažinti, todėl apie tokias priemones verta sužinoti daugiau.

Nugaros masazas

Tvirtos ir sveikos nugaros išsaugojimas:

  • Fiziniai pratimai. Reguliari vidutinio intensyvumo aerobinė veikla (fiziniai pratimai, kurių metu nėra galimybės patempti nugarą) gali padėti padidinti nugaros tvirtumą ir ištvermę, kartu leidžiant raumenims geriau funkcionuoti. Vaikščiojimas ir plaukimas yra labai puikūs tokių treniruočių pavyzdžiai ir veiksmingi pasirinkimai. Jei norite neprašauti pro šalį, galite pasitarti su savo gydytoju, kuris atsižvelgdamas į jūsų fizinę ir sveikatos būklę galėtų patarti, kokia fizinė veikla jums tiktų geriausiai.
  • Raumenų stiprinimas ir lankstumo gerinimas. Pilvo ir nugaros raumenų treniravimui skirti pratimai, kurie sustiprina liemens raumenis, padeda tinkamai juos paruošti ir užtikrinti, kad jie veiktų kartu lyg natūralus korsetas jūsų nugarai.
  • Optimalaus svorio išsaugojimas. Viršsvoris gali turėti tiesioginės įtakos nugaros raumenų patempimui. Todėl jei susiduriama su viršsvorio problema, nereikalingų papildomų kilogramų atsikratymas gali padėti apsisaugoti ir nuo nugaros skausmo.
  • Rūkymo atsisakymas. Rūkymas padidina apatinės nugaros dalies skausmą. Ir ši rizika auga su kiekviena kasdien surūkyta cigarete, todėl atsisakius šio žalingo įpročio galima reikšmingai sumažinti ir tokių sveikatos problemų riziką.

Tinkamas savo kūno naudojimas:

  • Taisyklingai stovėkite. Norite išvengti nugaros skausmo, kurį nulemia netaisyklinga laikysena? Tuomet neleiskite sau stovėti susikūprinus. Išlaikykite neutralią poziciją. Tuo tarpu, jei stovėti jums tenka ilgesnį laiką, pasistenkite sumažinti apatinei nugaros daliai tenkantį krūvį. Taigi, taisyklinga laikysena gali sumažinti nugaros raumenims tenkantį stresą.
  • Taisyklingai sėdėkite. Jei jums dažnai tenka sėdėti (pvz., kasdien dirbate sėdimą darbą), būtinai pasirūpinkite ergonomiška darbo kėde, kuri pasižymi puikia apatinės nugaros dalies atrama, turi ranktūrius ir yra koreguojama atsižvelgiant į konkrečius poreikius. Taip pat naudinga tarp apatinės nugaros dalies ir kėdės atlošo padėti susuktą rankšluostį, tokiu būdu išsaugant natūralų linkį. Sėdint keliai ir klubai turėtų būti viename lygyje. Būtina reguliariai keisti darbinę padėtį – tai daryti turėtumėte bent kartą per valandą.
  • Taisyklingai kelkite. Jei įmanoma, venkite kelti sunkius daiktus. Tačiau jei tai yra būtina, užtikrinkite, kad didžiausias krūvis tektų jūsų kojoms. Nugara turėtų būti tiesi. Lenkti turėtumėte tik kelius. Keliamą svorį reikėtų laikyti arčiau savo kūno. Jei objektas yra labai sunkus ar nestandartinių išmatavimų, naudinga pasitelkti pagalbą.

Nugaros masažo privalumai

Nepaisant to, ar jūs ieškote veiksmingų natūralių priemonių, padedančių sumažinti jūsų juntamą nugaros skausmą, ar tiesiog norite bent akimirkai atitrūkti nuo kasdienių stresą keliančių veiksnių, nugaros masažas gali tapti labai nuostabiu pasirinkimu – tiek fizinei sveikatai, tiek ir psichologinei būsenai.

Sumažina raumenų įtampą

Ar kada nors buvote jautę aštrų lyg adatos dūris skausmą savo nugaros raumenyse ar nuolatinį maudimą nugaros srityje? Priežasčių, kodėl galėjote justi tokius nugaros skausmus ir tokį didelį diskomfortą, gali būti daugybė. Galbūt ilgą laiką sėdėjote priešais kompiuterį? O gal jau seniai sportavote? Nepaisant to, kokia bebūtų viso to priežastis, jei jūsų nugaros raumenys yra įsitempę, juos būtina atpalaiduoti ir sumažinti juntamą įtampą. Laimei, norint pasiekti tokį tikslą nebūtina vartoti skausmą malšinančius vaistus. Vietoje to galima pasinaudoti nugaros masažu.

Sumažina nugaros skausmą

Nugaros masažo seanso metu masažuotojo pasitelkiamų masažinių judesių pagalba sumažinama ne tik raumenų įtampa, tačiau taip pat ir nugaros skausmas. Kadangi masažas yra visiškai natūrali ir neinvazinė skausmo malšinimo priemonė, masažo terapija tampa labai populiariu pasirinkimu, kuris dažnai gydytojų yra įtraukiamas į pacientui suformuojamą gydymo planą. Todėl jei jau kurį laiką susiduriate su nugaros skausmu, masažo pagalba galite jį reikšmingai sumažinti.

Paskatina endorfinų išsiskyrimą

Nugaros masažas yra gerai žinomas ir vertinamas ne tik todėl, kad gali padėti sumažinti nugaros įtampą ir juntamą skausmą, tačiau ir dėl to, jog masažo metu yra paskatinamas endorfinų (arba „laimės“ hormonų) išsiskyrimas, pagerinant kraujotaką, miego kokybę ir paskatinant natūralius organizmo gijimo procesus.

Sumažina stresą ir nerimą

Daugybė atliktų tyrimų parodė, kad reguliarus nugaros masažas gali padėti pagerinti nuotaiką, sumažinti streso hormonų lygį, pagelbėti malšinant įvairius nerimo ir depresijos simptomus.

Plačiau apie nugaros masažą: http://www.masazuotojas.lt/nugaros-masazas-vilniuje/