Nekilnojamojo turto vertinimas: kaip pasirinkti?

Jeigu iki šiol nesate susidūrę su tokiomis paslaugomis, kaip nekilnojamojo turto vertinimas, ši sąvoka gali nuskambėti kiek sudėtingai. Tačiau iš tiesų tai nėra sudėtinga. Žinoma, tik jeigu pasirinksite patikimą ir profesionalų vertintoją. Jis greitai ir tinkamai įvertins Jūsų nekilnojamąjį turtą.

Kas yra nekilnojamasis turtas?

Nekilnojamasis turtas yra bet koks turtas, kurio negalima perkelti nepakeitus jo vertės ir funkcijos. Todėl prie nekilnojamojo turto yra priskiriami pastatai, gyvenamieji namai, sklypai, sodai, sodybos ir pan. Ne visuomet yra žinoma šio turto vertė, tačiau jeigu norite turtą perleisti parduodant, dovanojant, greičiausiais, reikės turtą įvertinti. Taip pat turto vertinimas užsakomas perkant nekilnojamąjį turtą, draudžiant jį ar kitais atvejais, kai to reikalauja įstatymai arba valstybinės institucijos.

Kur ieškoti vertintojų?

Kaip ir daugelio kitų paslaugų tiekėjų, taip ir turto vertintojai apie save plačiai pristato internete. Čia tikrai galite rasti daug skirtingų vertintojų ir pamatysite, kad rinktis tikrai yra iš ko. Geriausia vertintojų ieškoti apsilankius jų internetinėse svetainėse. Čia rasite visą Jums reikalingą informaciją.  Sužinosite ne tik kokį vertintim1 atlieka nepriklausomi turto vertintojai, bet ir kurioje šalies dalyje jie dirba ir kokią turi patirtį.

Kaip pasirinkti vertintoją?

Nekilnojamojo turto vertinimas yra sudėtingas procesas, todėl labai svarbu, kad vertintojas būtų patikimas ir patyręs. Rinkitės vertintoją pagal tai, kaip gerai jis dirba ir įvertinkite, kiek laiko jis yra rinkoje. Taip pat skirkite dėmesio tam, kad vertintojas jau turėtų tinkamos patirties. Pavyzdžiui, jeigu Jums reikalingas senos statybos vertinimas, rinkitės vertintoją, kuris šiame rajone vertina tokius objektus, nes taip galėsite gauti geriausią rezultatą.

Taip pat nepamirškite, kad nekilnojamo turto vertinimas turi būti oficialiai suteikta paslauga. Rinkitės tik patikimus vertintojus, kurie paslaugas teikia legaliai, išrašo sąskaitas faktūras bei sutinka pasirašyti paslaugų teikimo sutartį.

Ką reikėtų pasiruošti?

Užsakius vertinimą, vertintojas atvyks apžiūrėti vertinamo turto sutartu laiku. Dažniausiai vertintojui reikia susipažinti su tam tikrais dokumentais. Pavyzdžiui, jeigu vertinamas pastatas, reikalingi statybų dokumentai, gali būti reikalingi šildymo įrangos pirkimo dokumentai, energetinio naudingumo sertifikatas. Apie tai, kokius dokumentus pasiruošti, geriausia iš anksto sutarti su vertintoju.

Vertintojas susipažįsta ne tik su dokumentais, bet ir gyvai apžiūri vertinamą turtą, užfiksuoja jo būklę nuotraukose. Su visa šia informacija vertintojas atlieka vertinimą, kuris vėliau pateikiamas klientui plačiai ir smulkiai pagrindžiant kiekvieną apskaičiuotos vertės dalį.