Lėtas ir greitas elektromobilio įkrovimas

Kaip greitai galima įkrauti elektromobilį ir kas yra greitas bei lėtas įkrovimas? Kur galima įkrauti automobilį ir ar galima tai padaryti namuose? Tai natūraliai kylantys klausimai vos tik pradėjus domėtis elektromobiliais. Šiandien pabandysime aptarti būtent lėtą ir greitą elektromobilių įkrovimą.

Kaip galima spręsti pagal įkrovimų būdų pavadinimus, skirtumas įkrovimo greityje. O greitis pasiekiamas tiekiant  galingesnę elektros srovę.

Kas yra lėtas elektromobilių įkrovimas?

Lėtas elektromobilio įkrovimas – tai įkrovimas, kuomet jungiamas į standartinę buitinę 220V rozetę. Į tą pačią rozetę prie kurios jungiame krauti telefoną ar įjungtas televizorius. Vienintelis reikalavimas – rozetė privalo būti tvarkinga ir įžeminta.

Naudojamas įprastas vienfazis (10-16 A) buitinis elektros kištukinis lizdas, iš kurio elektromobilis pasiima apie 3 kW galingumo srovę. Naudojant tokio galingumo srovę elektromobilio įkrovimas trunka apie 8-12 val, priklausomai nuo automobilio talpos.

Norint įkrauti transporto priemonę nuo buitinės rozetės namuose, darbe ar svečiuose, reikalingi elektromobilių įkrovimo laidai, kurie paprastai yra komplektuojami su automobiliu arba galima įsigyti papildomai.

Kas yra greitas elektromobilių įkrovimas?

Greitas įkrovimas pasiekiamas naudojant tą patį buitinį elektros tinklą, bet įsigijus specialią greitojo įkrovimo dėžutę. Taip srovės stiprumas padidinamas iki 32 amperų ir galima krauti iki 7 kW elektromobilio akumuliatorių.

Tokią greitojo įkrovimo dėžutę patogu įsirengti nuosavo namo garaže, tačiau įmanoma ir daugiabučio požeminiame parkinge. Beje, naujuose daugiabučiuose tokios stotelės jau dažnai būna įrengtos statytojų.

Elektromobilio įkrovimas greitesnis, paprastai pilnai įkrauti akumuliatorių užtrunka 3-6 val.

Kas yra itin greitas elektromobilių įkrovimas?

Pats greičiausias būdas įkrauti elektromobilį leidžia tai padaryti per pusvalandį (nuo 0 iki 80 proc). Naujesniems elektromobiliams su didesnės talpos akumuliatoriumi užtrunka iki valandos, bet vis tiek tai pakankamai greitai. Toks greitis pasiekiamas tik specialiose greito įkrovimo stotelėse, kurios palaipsniui diegiamos Lietuvoje. Kol kas daugelyje tokių stotelių elektromobilio įkrovimas yra nemokamas.

Tokiose stotelėse naudojama iki 43 kW elektros galia. Projektuojama ateityje turėti ir dar galingesnių stotelių leisiančių įkrauti net ir iki 100kW. Tesla Supercharger specialios stotelės jau dabar yra iki 120 kW.

Kuris įkrovimo būdas yra geriausias?

Elektromobilių gamintojai rekomenduoja rinktis greitąjį įkrovimą. Tai įkrovimo būdas leidžiantis užtikrinti ilgiausią akumuliatoriaus tarnavimo laiką. Tuo pačiu tai patogus krovimo būdas, nes galima tiesiog pakrauti elektromobilį per naktį.

Tuo tarpu itin greitas įkrovimo būdas leidžia sutaupyti laiko ir pinigų. Tai kol kas nemokama paslauga Lietuvoje. Dažnai stotelės statomos prie didžiųjų prekybos centrų ar kavinių, tad kol išgeri puodelį kavos, elektromobilis jau įkrautas vėl važiuoti ir užkariauti mūsų kelius.

Lėtas elektromobilio krovimas liekas paskutinėje vietoje. Tai laikinas sprendimas, kuomet reikia elektros įkrauti akumuliatorių, tačiau tai neturėtų būti pagrindiniu būdu nuolat krauti elektromobilį.

Lėtojo ir greitojo krovimo atvejais naudojami kartu su elektromobiliais parduodami įkrovimo kabeliai. Tuo tarpu itin greito įkrovimo stotelės gali turėti tik vieną iš jungčių, tad bagažinėje rekomenduojama visada turėti savo elektromobiliui tinkantį įkrovimo kabelį.