Kol mitybos ar fizinio aktyvumo pokyčiai nėštumo metu atrodo savaime suprantami, dažnai pamirštama pasirūpinti kitu, ne ką mažiau įtakos turinčiu, kasdieniu elementu – kosmetikos priemonėmis. Mūsų oda yra pajėgi pasisavinti net iki 60 % kosmetikos priemonėse esančių ingredientų, taigi, laukiantis šiuos produktus reiktų atsirinkti gerokai akyliau. Į ką atkreipti dėmesį ir kokią kosmetiką nėštumo metu rinktis?
Kosmetika nėštumo metu: ko vengti?
Nors nėščiųjų oda reikalauja ypatingo dėmesio dėl daugybės priežasčių, viena pagrindinių – hormoniniai pokyčiai. Kaip tik šie odą paverčia gerokai jautresne tiek aplinkos dirgikliams, tiek naudojamoms priemonėms.
Nėštumo metu priemones rinktis reiktų pagal jų sudėtį. Pirmiausia atsisveikinti teks su sintetinių ingredientų turinčiais produktais:
· Parabenais (arba konservantais). Produkto galiojimo laiką prailginantys ingredientai gali ne tik dirginti jautrią odą, bet ir sukelti organizmui kenksmingas reakcijas.
· Sintetiniais kvapikliais. Kosmetikoje su sintetiniais kvapais dažnai aptinkami ftalatai – sudėtyje nežymimi sintetiniai kvapiklių „vaiduokliai“. Šios priemaišos gali turėti neigiamos įtakos endokrininei žmogaus sistemai.
· Dažikliais. Ryškios makiažo priemonės dažniausiai yra dažomos nenatūraliais dažais, kuriuose kartais aptinkama ir švino, dažnai kaltinamo dėl hormoninių pokyčių.
Eteriniai aliejai: prietaras ar taisyklė?
Dar viena dažnai nėštumo metu kvestionuojama kosmetikos dalis – eteriniai aliejai. Ir nors tai – natūralūs, tik labai koncentruoti aromatinių augalų ekstraktai, nėštumo metu jų rekomenduojama vengti dėl potencialaus uoslės ar odos dirginimo.
Ši taisyklė nėra tokia absoliuti – svarbiausia žinoti, kokiu būdu ir kokius aliejus galima naudoti. Kol nėštumo metu eterinių aliejų nerekomenduojama gerti ar tiesiogiai tepti ant odos, dalį eterinių aliejų galima garinti difuzoriumi. Taip pat nereikia bijoti ir kosmetikoje naudojamų eterinių aliejų: šiuose produktuose eterinis aliejus dažniausiai yra naudojamas tik dėl kvapo. Būtent todėl jo sudėtyje yra vos iki 1 % – toks kiekis yra visai nepavojingas.
Ne ką mažiau svarbu ir tai, kokie aliejai yra naudojami. Nėštumo metu rekomenduojama naudoti levandų, apelsinų, mandarinų, bergamočių, greipfrutų, ylang ylang, kadagio vaisių, kiparisų, eukaliptų, santalų, pačiulių, rožių, ramunėlių, arbatmedžių eterinius aliejus. Tuo tarpu laukiantis geriau nenaudoti aitresnių kvapų eterinių aliejų: anyžių, šalavijų, bazilikų, pelynų, ąžuolo kerpių, beržų, peletrūno, kamparo, petražolių, miros aliejų.
Saugi išeitis – natūrali kosmetika
Norint nesirūpinti dažnai komplikuota kosmetikos sudėtimi, visada galima rinktis saugią išeitį – natūralią kosmetiką. Natūrali kosmetika yra sukurta iš natūralių, dažnai sertifikuotų ingredientų ir yra žymima gerokai lengviau skaitomomis sudėtimis.
Pavyzdžiui, lietuviška kosmetika „Uoga Uoga“ yra parturtinta laboratorijoje pagamintais aktyviais ingredientais iš natūralių žaliavų. Tarp jų – ir visų dievinamas hialurono ekstraktas, kviečių proteinai, fitosteroliai, betagliukanas bei koncentruoti augalų ekstraktai. Ne išimtis ir kosmetikoje naudojami eteriniai aliejai: pastarieji yra perkami iš ekologinių ūkių. Ši lietuviška kosmetika yra visiškai natūrali, tad joje nerasite parabenų, dirbtinių kvapiklių ar sintetinių dažiklių.
Makiažui rinkitės mineralinę kosmetiką
Galiausiai, makiažo priemonės – juk jose kone dažniausiai ir galima sutikti labiausiai kenkiančius dažiklius bei konservantus.
Kone populiariausia natūrali alternatyva tradiciniam makiažui – mineralinė kosmetika. Natūrali mineralinė kosmetika nenaudoja jokių rišiklių, todėl šios sudėtis yra gerokai švaresnė. Pavyzdžiui, lietuviška kosmetika „Uoga Uoga“ mineralinę pudrą kuria iš kelių natūralių ingredientų: mineralo žėručio, baltojo gintaro ir titano dioksido. Toks ingredientų derinys ne tik nėra kenksmingas (kosmetika nėštumo metu yra saugi), bet ir turi antibakterinį poveikį ir apsaugo nuo UV spindulių (SPF15).