Koronavirusas COVID-19 ir visuotinė panika

Koronavirusas COVID-19

Visuotinė panika dėl po visą pasaulį sparčiai plintančio koronaviruso COVID-19 su kiekviena diena tik didėja. Žmonės, kurie dar visai neseniai teigė nesibaiminantys naujojo koronaviruso, šiandien ne tik sau, bet ir kitiems ima kelti perdėtą paniką. Tačiau iš tikrųjų tokiai didžiulei panikai nemenkos įtakos turi ir žiniasklaidos priemonės, kurios apie COVID-19 virusą kasdien kalba gerokai daugiau nei apie bet kurias kitas ne ką mažiau svarbias naujienas.

Šiandien ima atrodyti, kad „pasaulis“ pamiršo apie visą kitą, kas egzistuoja mūsų kasdienybėje, susitelkiant tik į koronavirusą COVID-19. Žinoma, niekas nesako, kad tai nėra pavojingas virusas (juolab, kad jis yra naujas ir kol kas dar nėra išrasta vakcina), tačiau didžiulė visuotinė žmonių panika niekuomet neturi teigiamos įtakos siekiant sumažinti užsikrėtusiųjų žmonių skaičių ir tolimesnį spartų viruso plitimą.

Todėl labai svarbu, kad kiekvienas žmogus būtų tinkamai informuotas ir vadovautųsi tik teisinga informacija, kurią galima rasti oficialiuose ir informaciniuose su koronavirusais susijusiuose internetiniuose tinklalapiuose. Tikrai niekuomet nereikėtų vadovautis aplinkinių nugirstais pokalbiais ar išsakyta asmenine nuomone. Jei žmonės daugiau dėmesio atkreips į faktus, bus gerokai lengviau priimti teisingus sprendimus, padedančius lengviau apsisaugoti nuo naujojo koronaviruso.

Kuomet yra kalbama apie COVID-19 virusą, iki šiol daugybė žmonių mano, kad jį galima vadinti vienu žodžiu – „koronavirusu“. Tačiau tai būtų neteisinga, kadangi šios srities specialistas tokiu atveju negalėtų suprasti apie ką yra kalbama. Taip yra todėl, kad „koronavirusas“ yra bendrinis pavadinimas. Ir tiksliau būtų naudoti daugiskaitą – „koronavirusai“, kadangi tai yra labai didelė įvairių virusų šeima, galinti užkrėsti tiek žmones, tiek ir gyvūnus. Kaip pavyzdį būtų galima pateikti MERS-CoV ar SARS-CoV virusus. Pastarieji taip yra koronavirusai. Norint kalbėti tiksliau, būtent šis šiandien visame pasaulyje didžiulę paniką keliantis ir daug mirčių nusinešęs virusas yra vadinamas SARS-CoV-2, o šio viruso sukeliama kvėpavimo takų infekcija yra vadinama visiems jau gerai žinomu COVID-19 pavadinimu. Šis pavadinimas yra angliško termino „coronavirus disease 2019“ trumpinys. Taigi, kai kalbama apie naująjį koronavirusą, geriausia vartoti COVID-19 trumpinį.

Žinoma, daugybė žmonių iki šiol vadovaujasi įvairiais mitais, nežinodami, kas yra tiesa, o kas – melas. Tačiau visa tai taip pat kyla dėl panikos ir nemokėjimo atsijoti grūdų nuo pelų. Todėl vienas iš geriausių būdų apsisaugoti – tai būti informuotiems.

Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas COVID-19 plinta oro lašeliniu būdu ir per užsikrėtusio žmogaus skysčius. Todėl norint sumažinti užsikrėtimo šiuo virusu tikimybę, būtinai laikytis griežtų higienos reikalavimų (reguliariai plauti rankas) ir laikytis saugaus atstumo nuo kosinčių ir čiaudinčių žmonių bei tų, kurie yra neseniai grįžę iš užsienio šalių, kuriose yra užfiksuota daug naujojo koronaviruso užsikrėtimo atvejų.