Kodėl svarbu sunaikinti kelmą, kai nupjaunamas medis?

Medžiai suteikia kraštovaizdžiui grožio, padidina nuosavybės vertę, suteikia šešėlį nuo karštos vasaros saulės ir pagerina oro kokybę. Tačiau nudžiuvę medžiai gali gadinti vaizdą ir kelti pavojų, tad juos reikia nedelsiant pašalinti. Jie pritraukia kenkėjus ir platina ligas netoliese esantiems augalams. Nuo nudžiuvusio medžio bet kada gali nukristi šakos, sužaloti žmones ar gyvūnus arba sugadinti jūsų namus ar turtą.

Nupjauti medį paprastai yra nesudėtinga. Tačiau kelmų naikinimas jau yra rimtesnė užduotis. Nors medžio kelmas gali atrodyti nekenksmingas, labai rekomenduojama jį nedelsiant pašalinti, nes jis  gali kelti pavojų jūsų nuosavybei.

Štai keletas priežasčių, kodėl turėtumėte visam laikui atsikratyti medžio kelmo:

  • Kelmas sumažina jūsų turto vertę – estetiniu požiūriu medžio kelmas bado akis. Jei paliksite jį tiesiog be jokios praktiškos naudos, jūsų kiemas gali atrodyti netvarkingas. Nors yra nemažai „pasidaryk pats“ tipo projektų, skirtų medžio kelmą įkomponuoti į aplinką, palikus jį be priežiūros, gali sumažėti jūsų turto vertė.
  • Kelmas kelia pavojų saugumui – jūs ar kieme žaidžiantys vaikai gali užkliūti už kelmo ar šaknų ir susižaloti.
  • Kelmas gali platinti užkrėtimus ir ligas – medžio kelmas gali „pakviesti“ į jūsų kiemą nepageidaujamus svečius. Kenkėjus, tokius kaip skruzdėlės, termitai ir kitus medieną griaužiančius vabzdžius, natūraliai traukia medžių kelmai. Tuomet ir aplinkiniams augalams iškyla pavojus. Arba dar blogiau, šie kenksmingi kenkėjai gali netgi padaryti brangiai kainuojančią konstrukcinę žalą jūsų namo medinėms dalims.
  • Be to, grybelis gali klestėti ant negyvo kelmo, o tai gali kelti rimtą pavojų vaikų ir naminių gyvūnėlių sveikatai.
  • Kelmas užima vertingą sklypo vietą – palikti didelį medžio kelmą viduryje kieme be jokio tikslo gali būti negražu ir tai atima vertingą plotą iš kitų augalų ar dalykų. Medžio kelmų naikinimas gali atlaisvinti vertingos vietos. Tai leidžia pasodinti naują medį, pastatyti iškylos stalą arba padaryti plotą saugia vieta, kur vaikai gali laisvai žaisti ir lakstyti.

Taigi, nėra abejonių, jog palikti kelmą be priežiūros nėra geras pasirinkimas, kelmų naikinimas yra iš ties būtinas vos tik nupjovus medį.