Ką reiškia automobilio VIN numeris?

Jei žiūrėdami į savo transporto priemonės dokumentus galvojate, jog automobilio VIN numeris yra atsitiktinių raidžių ir skaičių kratinys – labai klystate. Vizualioje netvarkoje slepiasi ne tik užkoduota informacija, bet tai ir raktas į automobilio istoriją. Todėl perkant automobilį, o ypač naudotą, tikrai girdėsite patarimus, sužinoti VIN numerį ir pagal jį patikrinti planuojamą įsigyti automobilį.

Tačiau sugrįžkime prie esmės –  kas yra ir ką reiškia automobilio VIN numeris? Kas užkoduota šioje skaičių ir raidžių eilutėje?

Kas yra automobilio VIN umeris?

VIN numeris yra automobilio identifikacinis numeris. Angliškai tai skamba Vehicle Identification Number, dėl to ir trumpinys VIN. Tai 17 skaičių numeris išgraviruotas ant automobilio važiuoklės ir yra unikalus numeris identifikuoti konkretų automobilį.

VIN numeris yra svarbus, nes jis kitaip nei registracijos numeriai ar valstybiniai numeriai, yra unikalus ir vienintelis. Numeris suteikiamas gaminant automobilį jam dar esant ant gamybos linijos ir nėra keičiamas iki automobilio „gyvenimo galo“.

Kodėl svarbu patikrinti VIN numerį?

Automobilių gamintojai, draudimo kompanijos ir specializuoti duomenų bazes apdorojantys portalai turi visą informaciją apie kiekvieną automobilį pagal jų VIN numerį. Todėl naudoto automobilio įsigijimo metu, būtina pasitikrinti pagal VIN numerį ar automobilis tikrai tokios būklės, kaip apie jį kalba automobilio pardavėjas.

Ne kartą teko girdėti istorijų, kaip į keturias dalis autoavarijoje skilęs automobilis auksarankių meistrų taip sulopomas, jog atrodo kaip ką tik iš gamyklos. Tačiau ar toks automobilis saugus važinėti gatvėmis? Klausimas vertas milijono. Todėl geriau nerizikuoti pasitikint pardavėju, kuris ne visada gali būti sąžiningas, o tiesiog pasitikrinti automobilio informaciją ir istoriją pagal jo VIN numerį.

Kas užkoduota pačiuose skaičiuose?

Taigi, automobilio VIN numeris yra unikalus ir paskui jį „rieda“ visa jo istorija. Tai suprantama ir aišku. Tačiau ar tas unikalus numeris turi reikšmę ar tai tiesiog skaičių ir raidžių kratinys?

Atsakymas – reikšmė yra. Numeryje užkoduota:

  • Žemynas, kuriame pagamintas automobilis.
  • Automobilio gamintojas.
  • Automobilio modelis, variklio galia ir tipas.
  • Pagaminimo metai.
  • Gamykla, kur automobilis surinktas.
  • Automobilio serijinis numeris.

Visa ši informacija nėra atvira ir lengvai paskaitoma vien žiūrint į numerį, reikia žinoti kiekvieno skaičiaus ar raidės reikšmė. Štai pavyzdžiui, pirmas simbolis nurodo žemyną, kur pagamintas automobilis. 1, 2, 3, 4, 5 – rodo, jog automobilis pagamintas Amerikoje, o štai S, T, U, V, W, X, Y, Z – Europoje. Taigi ir kiekvienas gamintojas turi jam priskirtą simbolį, ir gamykla ir pan.

Beje, VIN kodas sudarytas taip, jog lengva patikrinti ar nėra padirbtas ir išgalvotas. Tad bet kokio kratinio padiktuoti nepavyks.