Greitieji kreditai ir su kokiomis problemomis galite susidurti

Greitosios paskolos ne veltui vadinamos greitomis –  jokio ilgo ir varginančio proceso. Nereikia nei pildyti daug dokumentų, nei ilgai laukti skolintojo įvertinimo ir atsakymo. Paskolą, užpildžius nesudėtingą formą, galima gauti vos per kelias minutes. Niekada negali žinoti, gal ir jums išmuš valanda, kai skubiai prireiks pinigų ir greitasis kreditas bus puikus būdas jų gauti. Atrodytų, jog  tai išties puiki paslauga, vienok, ne vienas iš mūsų yra bent ausies krašteliu girdėjęs ir negražių istorijų, kaip greitieji kreditai sugriauna žmonių gyvenimus ar  įklampina juos į nesibaigiančių skolų liūną.

Taigi, kokie pavojai slypi už tų žaismingų ir patraukliai skambančių pasiūlymų gyventi geriau iškart čia ir dabar?

Greitojo kredito ėmimas – atsakingas poelgis. Svarbu būti sąžiningu pačiam sau ir atsakyti į klausimą: „Ar turėsiu pakankamai lėšų jį grąžinti?“.  Išsirinkite paskolos davėją, kurio sąlygos jums priimtiniausios – kreditai internetu, o prieš sudarydami sutartį  susipažinkite su vartotojo teisėmis ir pareigomis.

„Greitųjų kreditų“ įstatymas

Siekiant apsaugoti Lietuvos piliečius nuo kredito įstaigų savivalės 2010 m. Seime priimtas vartojimo kreditų įstatymas.

Įstatyme pateikiama informacija apie vartojimo kredito reklamai taikomus reikalavimus, apie informavimo pareigą sudarant kredito sutartį, kaip vertinamas kredito gavėjo mokumas ir apibrėžiama sutarčių reikalavimų bei ginčų nagrinėjimo tvarka bei atsakomybės.

  • Įstatyme reglamentuojamos reklamos galimybės, kad jose nebūtų klaidinančių reklamos triukų. Todėl reklamuojant turi būti nurodoma:

kredito palūkanų norma,

bendra kredito vartojimo suma,

bendra kredito kainos metinė norma

ir sutarties trukmė arba grąžinimo terminas.

  • Siekiant apsaugoti vartotojus ribojama kredito davėjų savivalė ir kreditų įstatymas numato maksimalią metinę palūkanų normą. Nuo šiol ji negali būti didesnė nei 250 procentų.
  • Ginčų tarp šalių tvarką prižiūri VTAT (Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba). Ši Priežiūros institucija nagrinėja iškilusius ginčus ir priima privalomus vykdyti sprendimus.
  • Valstybinė vartotojų teisių tarnyba atstovauja ir aiškina piliečių teises įvairiose srityse, taip pat ir imant  greituosius kreditus, VVTAT priėmė nuostatą, kad greitieji kreditai negali būti teikiamo lošimo namuose bei kavinėse, nes šiose įstaigose piliečių elgesys gali būti neadekvatus dėl svaigiųjų gėrimų vartojimo ar dėl priklausomybės azartiniams žaidimams.
  • 2018 m. pakeistas 20 str. –  paskolos davėjas neturi teisės iš vartojimo kredito gavėjo priimti vekselių.

Palūkanos

Palūkanų už naudojimąsi paskola dydis ir mokėjimo tvarka nustatoma abiejų šalių susitarimu. Jei šalys dėl palūkanų dydžio nėra susitarusios, jų dydis nustatomas pagal davėjo gyvenamosios ar verslo vietos komercinių bankų vidutinę palūkanų normą, galiojančią sutartie sudarymo metu.

Jei šalys nesitaria kitaip, palūkanos mokamos kas mėnesį iki tol, kol paskola bus grąžinta.

Palūkanos ir yra tas didžiausias baubas, atbaidantis žmones nuo greitųjų kreditų ėmimo. Palūkanos didelės, žymiai didesnės nei skolinantis iš banko, tačiau reikia įvertinti kad tokiu būdu savotiškai sumokama už paslaugos greitį ir riziką, kurią prisiima kreditą išduodanti įstaiga. Šių įstaigų palūkanas galite palyginti paskoluatsiliepimai.lt ar bet kurioje kitoje paskolų palyginimo platformoje.

Prieinamumas

Jokios biurokratijos ir besąlygiškas prieinamumas. Nors galimybė greitai pasiskolinti atrodytų kaip privalumas, daugumai žmonių tai gali tapti didžiuliu trūkumu. Kadangi paskolą gauti gali beveik bet kas, dažnai atsitinka, kad skolinasi ir tokie asmenys, kurie neįvertina savo mokumo, galimybių atiduoti skolą ir, be abejo, dėl to  susiduria su dideliais finansiniais sunkumais.

Summa Summarum

Norint gauti pinigų pakanka pateikti tik pagrindinius asmens duomenis, o paskolos formą, net nepakilus nuo sofos, užpildyti trunka kelias minutes. Tačiau už viso šito ir slypi gal ne visada logiškai pagrįstos greitųjų kreditų įsipareigojimų sąlygos. Dažnai palūkanos yra išties milžiniškos ir asmuo turi grąžinti 2-3 kartus didesnę sumą nei skolinosi.