Darbo sauga Vilniuje: ar darbas su kompiuteriu gali kelti pavojų sveikatai?

darbu sauga

XXI amžiuje kompiuteris tapo viena svarbiausių darbo priemonių, be kurios, dažnu atveju, įmonės valdymas ir darbų plėtra būtų neįmanoma. Tiesa, džiaugdamiesi technologiniais laimėjimais, negalime paneigti ir negatyviosios pusės – kompiuterių naudojimas lėmė ir daugelio su šia sfera susijusių ligų plitimą. Darbo sauga Vilniuje kalba apie kompiuterinį nuovargį, regos sutrikimus, stuburo problemas, emocinę įtampą ir kitus sunkumus, kurių sprendimui būtina ieškoti efektyviausių darbo saugos priemonių.

Darbo su kompiuteriu pavojai

Medikai teigia, kad, vertinant darbo su kompiuteriu žalą, dažniausiai kalbama apie regos sutrikimus, raumenų ir kaulų problemas, padidėjusį nervingumą, kaklo ir stuburo ligas. Siekiant išvengti minėtųjų problemų, būtina pasirūpinti efektyvia darbo sauga Vilniuje ar kitame šalies mieste. Šiuo atveju viena svarbiausių darbdavio užduočių – įrengti saugos reikalavimus atitinkančią darbo vietą. Čia būtina kalbėti apie ergonomiką, t. y. darbdavys turi sudaryti darbuotojui palankias darbo sąlygas, užtikrinančias darbų našumą ir gerą darbuotojo savijautą.

Darbo vietos erdvės reikalavimai

Lietuvoje galiojanti higienos norma „Darbas su videoterminalais. Saugos ir sveikatos reikalavimai“ apibrėžia darbo saugos reikalavimus darbui su kompiuteriu ir numato minėtosios darbo vietos įrengimo taisykles. Darbdavys turi užtikrinti, kad vienai darbo vietai turi būti skirta bent 6 kvadratiniai metrai ploto ir mažiausiai 20 kubinių metrų erdvės.

Darbo stalas ir kėdė

 Darbo sauga Vilniuje ir kitame šalies mieste neatsiejama nuo tinkamai parinkto darbo stalo ir darbo kėdės. Darbo stalas negali būti mažas – darbuotojas turi jaustis laisvai, be to, ant stalo turi tilpti kompiuterio monitorius (nešiojamas kompiuteris), klaviatūra, pelė, dokumentai ir kiti darbuotojui reikalingi įrenginiai. Atsižvelgiant į tai, kad darbuotojai atlieka skirtingus darbus, be to, skiriasi jų fiziniai duomenys (šiuo atveju – ūgis), rekomenduoja pagalvoti apie reguliuojamo aukščio stalą. Specialistai pataria rinktis matinio paviršiaus stalą, kadangi šio atspindžiai mažiau vargina akis.

Darbo stalo aukštis turi atitikti darbo kėdės aukštį, t. y. dirbdamas darbuotojas negali nei lenktis į priekį, nei kelti rankų į viršų. Darbo kėdė turi būti stabili ir tvirta, tačiau neapsunkinti ir nevaržyti judesių laisvės. Kėdė turi turėti nugaros atramą, rankų atramas, reguliuojamą aukštį ir galimybę pasirinkti nugaros atramos pasvirimą. Nepamirškite – tinkamai sureguliuota ir gerai parinkta kėdė pati savaime ugdo taisyklingo sėdėjimo įpročius. Jei darbuotojas sėdi netinkamai, jis pradeda jausti skausmą liemens, pečių ir kaklo srityse.