Dantų šaknų kanalų gydymas – ką reikia žinoti?

Kai sugenda danties ar šaknies kanalo nervas, tai nereiškia, jog dabar teks rauti dantį. Sėkmingas dantų šaknų kanalų gydymas gali padėti išsaugoti dantis. Pasirinkę gydymą, ne tik išvengsite žandikaulio skausmų, apsaugosite kitus dantis nuo gedimo, bet tai padės išvengti danties keitimo dirbtiniu.

Kas yra danties šaknies kanalas?

Šaknies kanalas yra kraujagyslių, nervų ir jungiamojo audinio junginys, padedanti dantų šaknims augti vystymosi stadijose. Šis junginys vadinamas minkštimu ir yra trečiasis jūsų danties sluoksnis. Pirmasis – emalis, po juo kietasis sluoksnis dentinas ir tuomet šaknies kanalas.

Kada reikalingas šaknies kanalo gydymas?

Gydant šaknies kanalą, galima išgelbėti sunkiai užkrėstą ar pažeistą dantį. Dantis gali būti užkrėstas arba pažeistas ėduonies, pakartotinio odontologinio darbo, nusidėvėjimo, dantenų ligų, įtrūkusių plombų ar danties sužalojimo. Pažeidus dantų minkštimą, danties viduje gali pradėti daugintis bakterijos. Tai gali sukelti infekciją ar abscesą. Jei įmanoma, svarbu išsaugoti savo dantį. Jis geriau nei dirbtinis dantis. Praradus dantį, gali kilti kitų problemų burnoje. Ištrauktą dantį pakeisti dirbtiniu dažnai reikia sudėtingesnių dantų procedūrų. Šaknų kanalų gydymas dažnai yra geriausias būdas išsaugoti dantį ir sutvarkyti pažeistą dantį.

Požymiai, jog gali reikėti gydyti šaknies kanalą

Kartais nėra simptomų, kad dančiui reikia šaknies kanalų gydymo. Tačiau dažniausiai galimą problemą išduoda šie požymiai:

  • stiprus danties skausmas kramtant,
  • jautrumas karščiui ar šalčiui, kuris tęsiasi nebevalgant šalto ar karšto maisto,
  • patamsėjęs dantis,
  • patinusios dantenos,
  • nuolatinis pakilimas ant dantenų arba skylė dantyje,
  • veido ar kaklo patinimas.

Kaip gydomas šaknies kanalas?

Pirma, odontologas padaro rentgeno nuotrauką, kad pamatytų šaknies kanalų formą ir nustatytų, ar aplink dantį nėra infekcijos. Prieš gręždami skylę dantyje, odontologai naudoja vietinį anestetiką, kad vieta aplink dantį būtų nejautri. Gydytojui odontologui gali prireikti kelių kartų išvalyti ir suformuoti skylę dantyje prieš dedant sterilų plombą, tad greičiausiai bus keli vizitai pas odontologą. Gydytojai taip pat gali įterpti nedidelę atramą į šaknies kanalus, kad sustiprintų dantį. Jei reikia, jie gali uždengti dantį dirbtiniu vainiku. Šaknų kanalų gydymas gali būti nepatogesnis už įprastą plombavimą, nes procedūra trunka ilgiau, tačiau dažnai nėra skausmingesnė.

Kas vyksta po gydymo?

Kada kitą kartą reikės kreiptis į odontologą, priklausys nuo jūsų gydymo priežasčių ir kaip praėjo procedūra. Gydytojas odontologas gali paprašyti atlikti papildomą rentgeno nuotrauką ir paskirti apžiūrą, kad įsitikintumėte, jog dantis yra tinkamai sutvarkytas ir ateityje nekels problemų. Kai kuriems žmonėms reikia toliau gydyti šaknies kanalus, jei įtrūksta dantis ar atsiranda daugiau ėduonies. Po gydymo svarbu pasirūpinti sutaisytu dantimi. O šie patarimai padės išlaikyti burną, dantis ir dantenas sveikas:

  • Dantis valykite du kartus per dieną naudodami fluoro dantų pastą,
  • Jei odontologas rekomenduoja, praskalaukite burną skalavimo skysčiu,
  • Kiekvieną dieną valykite tarp dantų naudodami siūlus arba tarpdančių šepetėlius,
  • Nerūkykite,
  • Stenkitės apriboti saldžius maisto produktus ir gėrimus,
  • Reguliariai apsilankykite pas savo odontologą profilaktiniams patikrinimams.

Ir pabaigai, kaip minėjome, dantų šaknų kanalų gydymas yra geriausias pasirinkimas siekiant išsaugoti natūralius dantis. Natūralių dantų išsaugojimas yra geriausias pasirinkimas, jei tai įmanoma. Natūralūs dantys leidžia valgyti įvairiausius maisto produktus, reikalingus tinkamai mitybai palaikyti. Šaknies kanalo procedūra gali padėti išsaugoti dantis. Vienintelė alternatyva danties kanalo procedūrai yra danties ištraukimas ir pakeitimas tilteliu, implantu ar nuimamu daliniu protezu. Šios alternatyvos yra brangesnės nei šaknies kanalo procedūra ir joms reikia daugiau gydymo laiko.