Ar perspektyvus darbas gamybos sektoriuje šiuo metu?

Pastaraisiais metais šalies gamybos sektorius sulaukė proveržio: Lietuvoje kurti gamyklas nusprendė ne viena žinoma tarptautinė bendrovė, o esamos vykdė plėtrą. Daugelis šių bendrovių nutarė kurtis atokiau nuo sostinės, todėl pamažu atsiranda galimybės dirbti tarptautinėse bendrovėse, siekti tarptautinės karjeros ir prisidėti prie visame pasaulyje naudojamos produkcijos gamybos gyvenant mažesniuose šalies miestuose.

Vidutinis darbo užmokestis gamybos sektoriuje praėjusiais metais siekė daugiau kaip 950 eurų prieš mokesčius, o šiemet, įvertinus mokestinius pasikeitimus, darbas gamyboje turėtų būti vertas 1300 eurų prieš mokesčius arba gerokai 800 eurų į rankas.

Vakarietiškų standartų link artėjantis darbo užmokestis po truputį ima veikti migracijos tendencijas – tai tampa priežastimi vieniems šalies gyventojams neišvykti, o kitiems realiai apsvarstyti galimybę grįžti. Per 2018 metus šalies apdirbamoji pramonė (atmetus rafinuotus naftos produktus) išlaikė apie 7 proc. siekusį metinį augimą. Tuo metu bendros šalies eksporto apimtys per praėjusius metus, palyginti su 2017 metais, taip pat išaugo daugiau nei 7 procentais.

Toks augimas lyg ir nėra netikėtas – žvelgiant į 2010-2018 metų laikotarpį, šalies gamybos įmonės kasmet paaugdavo nuo 4 iki 10 procentų. Vis dėlto šis nuoseklus augimas lėmė, kad gamybos įmonių produkcijos vertė per pastarąjį dešimtmetį padidėjo apie du kartus.

Per praėjusius metus pajamas padidino praktiškai visi gamybos sektoriai, o sparčiu augimu išsiskyrė metalo apdirbimo, plastiko ir jo gaminių, taip pat maisto gamybos srityse veikiančios įmonės.

Šiuo metu įmonių gamybinio pajėgumo panaudojimo lygis siekia apie 77 proc. ir šiame lygyje jis laikosi trečius metus iš eilės. Panašu, kad gamybos įmonės laikosi gana racionalaus požiūrio į investicijas, tai yra, jos investuoja tiek, kad to pakaktų artimiausių metų augimo poreikiui patenkinti.

Nurodoma, kad, pačių įmonių nuomone, šįmet galima tikėtis didesnio investicijų šuolio. Statistikos departamento apklausos duomenimis, pastaruosius ketverius metus planus didinti investicijas minėdavo penktadalis įmonių, o šiuo metu apie investicijų didinimą 2019 metais kalba 37 proc. šalies įmonių. Jeigu tokių savo planų įmonės laikysis, bendra jų investicijų suma per šiuos metus turėtų viršyti 1 mlrd. eurų.

Gamybos įmonių optimizmą atskleidžia ir tai, kaip jos pačios vertina situaciją rinkoje. Pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį didesnė dalis šio sektoriaus atstovų teigia, kad jų augimą ribojančių veiksnių nėra, mažesnė dalis įžvelgia nepakankamą paklausą, mažiau kaip dešimtadalis įmonių – finansinius sunkumus. Tiesa, darbuotojų trūkumo problema tampa ryškesnė, ir su tuo susiduriančių gamybos įmonių skaičius per pastaruosius trejus metus padvigubėjo.