Amino rūgščių ir BCAA papildai prieš baltymų kokteilius: ką pasirinkti?

Perfectbody.lt

Jėgos reikalaujančios teniruotės be maisto papildų pagalbos šiais laikais tampa vis sunkiau įsivaizduojamos. Alinantis darbas sporto salėje apimantis sunkius pratimus reikalauja netik Jūsų pastangų, bet ir įvairiausių medžiagų, kaip baltymai, amino rūgštys, angliavandeniai ar vitaminai. Daugumai nepaslaptis, kad svarbiausi – baltymai. Jie neabejotinai reikalingiausi raumenų vystymui, augimui,  atsistatymui ir regeneracijai. Patekę į organizmą, baltymai būna suskaidomi iki mažesnių junginių –  amino rūgščių. Tačiau pagrindinis šios temos tikslas nebus aprašyti kaip jie veikia. Pagrindinis tikslas atskleisti – kas geriau, baltymai ar amino rūgšių ir bcaa kompleksai. Beje, jų didžiulį asortimentą galite rasti Perfectbody.lt internetinėje parduotuvėje.

Iš pirmo žvilgsnio paskaičius galima susidaryti nuomonę, kad vartoti baltymus naudingiau, nes vienaip ar kitaip jie turės būti suskaidomi iki darinių amino rūgščių patekus į organizmą. Beje, taip mano ir daugelis garsių kultūristų. Tačiau apsistoti ties šia nuomone yra klaidinga.

Amino rūgščių kompleksų būna triejų tipų:

  • laisvos formos amino rūgštys, kurių molekulės yra galutinai atskirtos nuo baltymo ir peptidų. Tai efektyviausi kompleksai, pasižymintys greičiausiu įsisavinimu, kadangi jų virškinti organizmui nebereikia. Tokio tipo amino rūgštys patenka tiesiai į kraujotaką;
  • įprasti pigūs amino rūgščių kompleksai, kurie yra paprasčiausios „išrūgų baltymų“ kapsulės, todėl nebus jokio skirtumo, vartosite proteiną ar šias kapsules;
  • peptidais apjungti amino rūgščių kompleksai. Pasižymi taip pat greitu įsisavinimu, tačiau nėra įtikinamų mokslinių faktų, jog tokio tipo amino rūgštys gali veikti efektyviau už laisvos formos. Peptidas yra žaibiškai įsisavinamas, todėl manoma, jog kartu padeda greitai pernešti į raumeninius audinius ir kitas amino rūgštis.
  • BCAA kompleksai, sudaryti iš triejų, laisvos formos tipo amino rūgščių – l-leucino, l-valino bei l-izoleucino. Tai pagrindinės amino rūgštys, sudarančios didžiausią dalį viso raumeninio audinio, neskaitant l-glutamino. BCAA taip pat yra žaibiškai savinama amino rūgščių forma.

Taigi, apibrėžėme visus  amino rūgščių tipus. Išvada tokia, kad pagrindinis skirtumas tarp baltymų kokteilių ir amino rūgščių ar BCAA papildų – įsisavinimo laikas. Tačiau ar skiriasi poveikis esant greitesniam įsisavinimui? Taip. Kuo lėtesnis įsisavinimas, tuo geresnis anti-katabolinis efketas. Tai užtikrina palaipsniškai išsiskiriančią energiją ir amino rūgščių tiekimą raumenims. Priešingai veikia laisvi amino rūgščių kompleksai /BCAA, kurie žaibiškai patekę į kraujotaką greitai nukeliauja link pažeistų raumeninių audinių. To pasekoje regeneraciniai ir anaboliniai procesai pradedami vykdyti iškarto nieko nelaukiant, duodamas stiprus signalas baltymų sintezės suaktyvinimui. To nauda – greitesnis atsistatymas, raumenų energija, silpninamas po treniruotinis raumenų katabolinis ir didinamas anabolinis  efektas. Minusai – gali išderinti raumenyse esanti amino balansą, trumpalaikis anti-katabolinis poveikis.

Galutinė išvada – amino rūgščių kompleksai puikiai tinka atsistatymui po treniruotės, tačiau niekas nepakeis proteinų kokteilių lenktynėse dėl kelių svarbiausių priežasčių:

  • Baltymai lieka svarbiausia raumenų statybinė medžiaga;
  • Yra svarbu surinkti pakankamą dienos normos kiekį baltymų sportuojantiems, nepaisant vartojamų amino rūgščių papildomai;
  • Proteinai dalyvauja visuose svarbiausiuose organizmo procesuose. Amino rūgštys tinkamai to neatlieka.